Teknoloji spor trendlerini değiştirdi

1480 Görüntüleme

Teknoloji spor trendlerini değiştirdi

Teknolojinin hayatımıza girmesi ile birlikte spor konusundaki trendler de değişti.

Spor konusundaki trendlerde değişim yaşanıyor. Teknolojik unsurların öne çıkacağı bu yıl, küçük gruplarla spor yapma trendi de yerini bireysel çalışmalara bırakıyor.

American Collage of Sports Medicine’in (ACSM) yaptığı araştırma 2016 fitness trendlerini ortaya koydu. Önde gelen 2 bin 800 fitness profesyonelinin katılımıyla gerçekleştirilen ve fitness dünyasına ait öngörülerde belirleyici rol oynayan araştırmaya göre, 2016 yılına teknoloji ve TRX antrenmanları damga vuracak.

Bu yıl spor trendleri ciddi bir şekilde değişirken, listeye geçmiş yıllarda hiç yer almayan ‘Giyilebilir Teknolojiler ilk sıradan girdi. Giyilebilir Teknolojiler içinde; adımsayarlar, kalori ölçerler, vücut ısısını ölçen kıyafetler gibi teknolojik unsurlar sayılıyor.

Araştırmanın ortaya çıkardığı bir diğer önemli gelişme ise, 2014 yılında 9’uncu sırada, 2015 yılında ise 10’uncu sırada yer alan küçük gruplarla yapılan antrenmanların bu yıl ilk 10 listesinde yer almaması oldu. Bu gelişme de spor konusunda bu yıl ve ilerleyen yıllarda bireysel çalışmaların ağırlığının artacağına yönelik trendin öne çıktığını gösteriyor. Araştırmanın ışığında 2016 yılında öne çıkacak spor trendleri şöyle:

Kişiye özel antrenman

Kişiye özel antrenman programlanması, bu yılın en çok tercih edilen trendi olacak. Anatomi, egzersiz, kinesyoloji gibi alanlarda uzman olarak yetişmiş eğitmenlerle tüm hareketleri en verimli şekilde, sakatlanma riski olmadan, kısa sürede sonuç alıcı şekilde yapmak PT çalışması ile mümkün oluyor.

Fonksiyonel Fitness

Son yıllarda öne çıkan fonksiyonel fitnes trendi, egzersiz planlarının günlük hayatı kolaylaştıracak ve daha iyi bir fiziksel aktivite düzeyine gelmeye yardımcı olacak hareket serileri şeklinde tasarlanması şeklinde uygulanıyor. Fonksiyonelliğin öne çıktığı bu çalışmada, güç, dayanıklılık, esneklik ve denge unsurları bir arada kullanılıyor.

TRX antrenmanları

Spor konusunda son üç yıldan bu yana vücut ağırlığıyla yapılan TRX antrenmanları öne çıkıyor. TRX antrenmanları, egzersiz türü olarak rakipsiz biçimde bu yıl da yerini koruyacak. Düşük maliyetli, hemen her ortamda yapılabilen, kolay taşınan, tüm vücudu çalıştıracak egzersizler yapmayı sağlayan TRX,  maksimum düzeyde vücut ağırlığı kullanılarak yapılan barfiks, şınav, aquat, sıçrama gibi çalışmaları kapsıyor. Amatör ve profesyonel sporcuların tercihi bu egzersiz, TRX bandının asılabildiği her ortamda çalışmaya imkan tanırken vücudun hemen her bölgesini çalıştırıyor.

Giyilebilir Teknolojiler

Akıllı telefonlardan sonraki en büyük teknolojik yenilik olarak kabul edilen bu teknolojik buluş ile ürünün sensörlerle topladığı veriler telefonunuza aktarılıyor. Bu bilgiler gün içi hareketlilik, kilo kaybı, fitness alanlarında olabiliyor. Giyilebilir Teknoloji ürünleri, bileklik, saat, takı, gözlük, saat, kıyafet olarak karşımıza çıkıyor.

Yoga

Her dönemin vazgeçilmezi olan Yoga, bu yıl da trend olurken, duruş pozisyonunun düzeltilmesi, rahatlama, zihinsel gelişim gibi unsurları bünyesinde barındırıyor. Zihinsel, bedensel sağlık ve esneklik için kullanılan Yoga’da Power Yoga, Yogalates, Bikram, Ashtanga, Vinyasa, Kripalu, Anurara, Kundalini, Sivinanda gibi çalışma teknikleri bulunuyor.

Yüksek şiddetli antrenman

Yüksek şiddetli sürekli antrenman (High Intensity Interval Training) bu yılın öne çıkan trendlerinden bir diğeri. Genellikle 30 dakika ve altı sürelerde yapılan yüksek şiddetli antrenmanlar olurken, kısa molalardan sonra yeniden yüksek enerji sarf edilen çalışmalara geri dönülmesi esasına dayanıyor.

Güç antrenmanları

Strenght Training olarak da anılan güç antrenmanları, her yaşa, her cinsiyete ve farklı performanstaki kişilere hitap eden bir egzersiz. Kişinin sabit rahatsızlığını rehabilite etmek ya da mevcut sağlıklı durumunu korumak amaçlı yapılan antrenmanlar olarak da biliniyor.

Eğitmenle çalışma

Eğitimli, deneyimli fitness eğitmenleri ile çalışma bu yılın öne çıkan bir diğer spor trendi. Özellikle ünlülerin tavsiyeleri ya da moda uygulamalar yerine sertifika sahibi profesyonellerin bulunduğu alanlarda çalışmayı tarif eden bu anlayış Türkiye’de de giderek yaygınlaşıyor.

İleri yaş programı

İleri Yaş Fitness Programı, ileri yaşlarda kişilerin yaşam standartlarının daha iyi bir hale getirilebilmesi için uygulanan programlar olarak tanımlanıyor. Kişilerin sağlıkları ve fiziksel aktivite düzeyleri göz önüne alınarak planlanacak fitness programlarını içeriyor.

////