Prens Adaları’nda keyif zamanı

1908 Görüntüleme

İstanbul’dan yaklaşık bir buçuk saat süren vapur yolculuğu ile ulaşılan Prens Adaları, insanı farklı bir dünyaya götürüyor. Sırasıyla Kınalı, Burgaz, Heybeli, Büyükada ada vapuru yolcularını selamlıyor. Yaz mevsimiyle birlikte Prens Adaları’nda keyif zamanı da geldi…

Annelerbulur.Burguzada

İstanbul’un Marmara Denizi içindeki en gizli sayfiye yeridir adalar. Kabataş’tan yaklaşık bir saat süren vapur yolculuğunun ardından önce Kınalı’ya sonra sırasıyla Burgaz, Heybeli ve Büyükada’ya ulaşılır püfür püfür esen rüzgarın eşliğinde… Şimdinin sayfiyesi olan adalar Bizans döneminin sürgün yeridir oysa.
Bostancı’dan yola çıkanlar 20 dakika kadar kısa bir sürede adalara ulaşmaları nedeniyle en şanslılarıdır adalara gidenlerin. Çünkü adaların çiçek kokulu sokaklarına, huzur veren sahillerine daha hızlı ulaşırlar…
Kabataş’tan yola çıkanlar da nazlı nazlı denizde yüzen ada vapurunda Boğaz’ın iyot kokulu havasını teneffüs ederek denizin keyfini çıkarırlar bir buçuk saat süren yolculuk boyunca.

Kinaliada1

Fayton gezmesi ve piknik
Adaya gelenler fayton ile ada turu, piknik, ada sokaklarında yürüyüş, sahildeki restoranlarda denize nazır yenilen yemeğin ardından kahve ve çay keyfi yaparlar. Özelikle yaz mevsiminde bir başkadır ada geceleri. İstanbul’un kuyumcu vitrinini andıran ışıklarına karşı esintili deniz havası eşliğinde yenilen akşam yemeklerinin tadına doyulmaz. Adada konaklamanın adresi de ya butik oteller ya da şirin pansiyonlar olur.

 

Annelerbulur.comkinaliada

 

Adalar ile bir şekilde temas eden herkesin burada bir anısı bir de anı fotoğrafı oluyor. Kimi Heybeli’den Büyükada’ya yüzdüğünü, kimi de fayton macerasını anlatır arkadaşlarına.
Adanın çiçekleri, mimozalar, erguvanlar, papatyalar, sarmaşık güller, mis kokulu yaseminler ada sokaklarını süsler…

kinaliada2

Sezen Aksu’nun şarkısında da söylediği gibi ‘Ada vapuru yandan çarklı’dır. Ada vapurunda keyifle seyahat eden martılara simit atmadan vapurun keyfi çıkmaz.
Ada sokaklarına birer narin dantel gibi işlenmiş tarihi binaları, mimozaları ile insanı farklı dünyalara taşıyan adalar, havası ve doğal güzellikleri ile gelenleri büyüler ve bir daha gelmeleri için davetkardır… Her yıl yaklaşık yerli-yabancı 10 milyon kişinin ziyaret ettiği adalar, özellikle de haftasonları dolup taşar, bir gelen bir daha gelmek ister…

Adalar1

Bizans’ın sürgün yeri
Marmara denizinde 9 takım adadan oluşan Prens Adaları’nın adı nereden geldiğini sorar insan birden kendine. Doğu Roma İmparatorluğu (Bizans) zamanında hükümdar ailesinin sürgün yeri olduğu için Prens Adaları olarak anılırmış…
Fatih Sultan Mehmet’in tarafından İstanbul’un fethinden bir ay önce alınan adalar o tarihten itibaren Osmanlı egemenliğine geçmiş. Adalar bugün İstanbul’a bir vapur mesafesinde olması nedeniyle en önemli turizm alanları arasında yerini alıyor.
Osmanlılar döneminde ise bu adalara topraklarının rengi nedeniyle kızıl adalar adı verilmiş…
1. Dünya Savaşı ve Cumhuriyet sonrasında Rum halkını kaybeden adalardaki canlılık 1930’lara kadar büyük ölçüde kaybolurken, 1940’larda devlet büyüklerinin, bürokratların ve varlıklı kesimin tekrar rağbet ettiği bir sayfiye niteliğine yeniden kavuşmuş…

Annelerbulur.comheybeliada2

9 takım ada
Marmara Denizi’nde yer alan 9 adaya verilen ortak ad ‘Adalar’. Hepsi birden İstanbul’un bir ilçesi olarak kabul ediliyorlar.
Büyükada, Heybeliada, Burgaz ve Kınalı bu adaların büyükleri olurken, Sivriada, Yassıada, Tavşan Adası, Sedef ve Kaşık adaları da küçükleri arasında yerlerini alıyor.
Adalar, doğal güzellikleri, temiz havası ve plajları ile her dönem İstanbul’un önemli ve gözde sayfiyeleri arasında yerini almış durumda. Adalarda yaşayanlar daha çok balıkçılık ve çiçekçilikle geçinirlerken son yılarda artan turizm potansiyeli ile de otel ve pansiyon sayılarında artış gözleniyor.
Prens Adaları İstanbullular için sadece sevilen bir gezinti ve bir yaz tatili mekanı değil. Aynı zamanda bir açık hava müzesi niteliğinde. Adalar şu anda özel bir koruma altında olan büyük, otantik bir açık hava müzesi.

Kinaliada1
Tarihi köşkleriyle ünlü
Adalarda 900’ün üzerinde tarihi köşk ve bina bulunuyor. Bu binaların her birinin de ayrı bir öyküsü…
Adalardaki eski ve tipik görüntülü nostaljik ve ahşap binalar kimi zaman otel olarak kimi zaman da konut olarak korunuyorlar.
Ada sokaklarında sıra sıra dizilen bahçeli evlerin bahçe duvarlarından sarkan çiçekler adada gezinenleri kendine çekerler. Hele bir de Mayıs ayında mimoza mevsiminde adalara gidenler bir daha geri dönmek istemezler. Çünkü ada sokaklarını bir gelin gibi süsleyen sarı sarı mimozalar sundukları görsel şölen ile insanı kendinden geçirir.

annelerbulur.combüyükada

Büyükada (Prinkipos)
Eski adı Yunanca’da Prinkipos olan Büyükada, Prens Adaları’nın en büyüğüdür. Tarihi ve doğal güzellikleri ile turistlerin en çok ziyaret ettiği ada olan Büyükada’da resmi araçlar hariç motorlu araç kullanımının yasak olması ile bilinir. Adada da ulaşım faytonlar ve bisikletler ile sağlanırken, Prenses Koyu, Halik Koyu, Aya Nikola Plajı adanın en ünlü plajları oluyor.
Lev Troçki’nin Stalin tarafından sürgün edildikten 1929-1933 yılları arasında Büyükada Nizam Mahallesi’nde yaşadığı ev ve ünlü yazar Reşat Nuri Güntekin’in Maden Mahallesi’ndeki evi adayı ziyaret edenlerin ilgisini çeken yapılar arasında yerlerini alıyor.
Büyükada’da bulunan 4 camiden mimari açıdan en dikkat çekici olanı Hamidiye Camii olurken, adanın en yüksek tepesinde yer alan M.S 6’ncı yüzyılda inşa edilen Ayayorgi Kilisesi ve Aya Yorgi Manastırı adanın en çok ilgi gören yapıları arasında bulunuyor.

Annelerbulur.comHeybeliada3

Heybeliada (Halki)
Prens Adaları’nın en yeşil adası olarak da bilinen Heybeliada’nın eski adı Yunanca’da bakır anlamına gelen Halki’dir. Yaz-kış nüfusu en yoğun ikinci ada olan Heybeliada’nın en yükseği 140 metre olan dört tepesi bulunuyor. Ada, Deniz Lisesi’nin varlığı ile de hareketlenen bir ada olarak dikkat çekiyor.
İngiltere Kraliçesi 1. Elizabeth’in elçisi Edward Barton’un mezar taşı adada bulunan en ilginç kalıntılar arasında gösteriliyor.

Kinaliada1

Kınalıada (Proti)
İstanbul’a en yakın ada olan Kınalı, adını demir ve bakır madenlerinin etkisi ile kızılımtırak olan topraklarından alıyor. Eski adı Proti olan ada, Bizans döneminde en ünlü sürgün yeri olarak öne çıkarken, bu sürgünlerin en önemlisinin de Romen Diyojen olduğu belirtiliyor.

Annelerbulur.Burguzada

Burgazada (Antigoni)
Prens Adaları’nın en bakir kalanı olan Burgazada, küçük, sakin bir ada olması ile biliniyor… Sait Faik Abasıyanık’ın romanlarına ilham kaynağı olan ada, kalpazan kaya, bayrak tepe gibi bölgeleri ile de ünlü. Sait Faik Müzesi de adanın en çok ziyaret edilen mekanları arasında yerini alıyor.

adalar_muzesi_kolaj_

Adalar müzesi
İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi olan Adalar Müzesi, adaların kentsel tarihine ışık tutan Osmanlıca belge arşivine sahip olması ile dikkat çekiyor. Aya Nikola mevkiinde eski helikopter hangar alanının dönüştürülmesi ile oluşturulan müze, 20 bin belge, 6 bin fotoğraf, film ve sözlü tarih kayıtlarından oluşan koleksiyonu ile adaların oluşumundan bugüne kadar yaşanan sürecin hikayesini ziyaretçilerine sunuyor.