Okul korkusu mu yaşıyorsunuz?

3194 Görüntüleme

Okulların açıldığı şu günlerde öğrenciler ve veliler okul korkusu ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Peki bu süreçte ortaya çıkan korkuları yenmek ve sağlıklı bir okul süreci yaşamak için neler yapılmalı? Çocuklarımızı okula güven içinde, huzurla göndermek çok mu zor? Tüm bu soruların yanıtlarını uzmanına sorduk. Rehber Psikolojik Danışman Bülent Gökmen, okul korkusunun nedenleri ve neler yapılması gerektiği konusunda şu bilgileri verdi:

annelerbulur-comokulkorkusu

ÜÇ YAŞ KRİTİK EŞİK

Sosyalleşme becerisinin kazanıldığı 3 yaşa kadar çocuklar bir taraftan anneden ayrışmaya çalışırken bir taraftan da bağımlılığı devam ettirirler. 3 yaşa kadar görülen bu bağımlı ilişkinin bu yaştan sonra azalması, ilişki boyutunun bağımlılıktan bağlılığa dönüşmesi beklenir. 3 yaş itibariyle azalması beklenen bağımlılığın toplumumuzda uzun yıllar devam ettiğini, hatta çocuk sahibi birçok yetişkinin kendi annelerine olan bağımlılıklarının sürdüğünü görüyoruz.

3 yaşa kadar normal kabul edilen bağımlılığın bu yaştan itibaren azalması beklenir. Bu yaştan sonra devam eden bağımlılık durumlarında anne babaların her şeyden önce çocuklarının artık bakıma muhtaç bir bebek değil de büyümekte olan bir birey olduğunu kabul etmeleri gerekir. Kendi başına yapabileceği işler konusunda onu desteklemek, yol göstermek, yapabileceği konusunda ona güven vermek, isteklerini dile getirmesi konusunda fırsat vermek gerekir.

Anneden ayrılmakta zorlanan çocuklar yuva veya okula gitmekte ve uyum sağlamakta da zorlanmaktadır. Yuva çocuğun sadece bakıldığı ya da oyun oynadığı bir ortam değil, sosyalleşme becerisinin geliştiği, kurallara uymayı, yaşıtlarıyla ilişki kurmayı, paylaşmayı öğrendiği sosyal bir ortamdır. Özellikle bağımlılık özelliği devam eden çocukların yuvaya gitmeleri bu bağımlılığın azalmasını sağlamaktadır.

OKULA UYUM SÜRECİ

Çocukların ve velilerin okula uyumunu kolaylaştırma ve ilk günlerde yaşanacak sıkıntıları en aza indirmek amacıyla şunlar yapılmalı:

Çocuğunuzu okula hazırlarken okulla ilgili olarak ona somut bilgiler verin. Örneğin; okula ne zaman gideceğini, okulda neler yapacağını, okuldan eve ne zaman ve nasıl döneceğini açık bir dille ifade edin.

Çocuğunuzun okul sürecindeki kaygılarınızı onun yanında ifade etmeyin. Uyum süreci boyunca, çocuğunuzun okula kendisini iyi ve güvende hissettirecek bir oyuncak ile gelmesine izin verin. Çantasında veya cebinde tutabileceği sevdiği bir nesne onu rahatlatacaktır.

Ayrıca ilk günlerde kendini yalnız hissedebileceğini ancak zaman geçtikçe okula alışacağını belirtmenizde fayda vardır. Çocuğunuzla okul hakkında olumlu sohbetler yapın. Eğer çocuğunuz sizin okulu sevdiğinizi ve güvendiğinizi hissederse, okul hakkında olumlu duygular geliştirme olasılığı artar.

Anne baba olarak çocuğunuzda ilk ayrılışınız olabilir. Bir veli olarak sizde endişe duyabilirsiniz. Ancak çocuğunuzun karşılaşabileceği olumsuzluklar ve bunların kötü sonuçları üzerinde tekrar-tekrar uyarmalar çocuğunuzun sizden uzakta kendisini güvende hissetmesini güçleştirebilir.

annelerbulur-comokulkorksu1

Okula gitme zamanı geciktirilmemeli, sabahları zamanında okula gitmesi sağlanmalıdır. Okula başlama dönemlerinde ani kural değişikliklerinden kaçının. Evdeki günlük düzeni aynen devam ettirmeye çalışın.

Çocuğun okula neden gitmesi gerektiği ve gitmediğinde neler kaçıracağı anlatılmalıdır. Çocuğunuzun size anlattıkları karşısında geri bildirimde bulunun. Yani başınızla onay verin, gülümseyin, çocuğunuza onu dinlediğini hissettirin.

Çocuğu duyduğu korkudan dolayı suçlamak, onunla alay etmek, düzelmesi için tehdit etmek, baskı yapmak doğru değildir. Çocuğa ilgi, anlayış ve sevgiyle yaklaşılmalıdır. Çocuk okula devam ettiği süreler ödüllendirilebilir.

Çocuğun okula gitmesi konusunda tüm aile bireyleri tutarlı olmalıdır. Özellikle anne ve baba bu konuda ayrı tutum sergilememelidir.

ÇOCUĞUNUZU DİNLEYİN

“Bu günün nasıldı?” “Öğretmenin ve arkadaşlarınla neler yaptın?” gibi ifadelerle çocuğunuzun sizinle iletişime geçmesini sağlayın. Böylece rahatlamasına okula uyum sağlamasına yardımcı olabilirisiniz.

Her okul dönüşü eğer çocuğunuz isterse olan biten her şeyi size anlatmasına izin verin. Ancak çocuğunuz okul çıkışı hem fiziksel hem de duygusal açıdan yorgun olabilir ve sizinle hemen paylaşımda bulunmayabilir. Bu durumda size düşen sabırlı olmanız ve çocuğunuzun bir süre dinlenmesine izin vermenizdir. Bırakın kendi istediği zaman gününü size anlatsın.

Bir sonraki gün için akşamdan çocuğunuzun giysilerini ve çantasını hazırlamasına yardımcı olun. Birkaç hafta içinde çocuğunuz bu düzene uyum sağlayacaktır. Bir süre sonra onu okula hazırlarken daha az zaman harcadığınızı fark edeceksiniz.

Unutulmaması gereken en önemli noktalardan biriside “OKULA HAZIR OLUŞ” çocuktan çocuğa farklılık gösterir….Ve her çocuk okula başlama sürecinde aynı tepkiyi vermez. Her çocuk kendine özeldir.

UYUM SÜRECİNE DİKKAT

Uyum sürecinde öğrencilerin anne ve babalarını sınıflarda / koridorlarda görmeleri bu süreci uzatacaktır. Öğrencilerin bu süreci kolay atlatması için gereksinim duydukları güven duygusunun sınıf öğretmenlerince karşılanmasına izin verilmesi gerekmektedir. Onlara, okuldan alınacakları saat konusunda net bilgi verilmesi ve buna mutlaka uyulması önemlidir. Ayrıca anne ve babaların kaygı ve endişelerini çocuklara yansıtmaması çocukların güven duygularının pekişmesinde çok önemlidir.  Bu nedenle velilerin okul koridorlarına girişine izin verilmemektedir.

BAĞIMLI ÇOCUK İSTİYORSANIZ….

Anne babalar kendilerine bağımlı çocuklar yetiştirmek istiyorlarsa şunları yapmalıdırlar:

  • Her işi çocuğun yerine yapın.
  • O dile getirmeden isteklerini anlayın ve yerine getirin.
  • Büyüdüğünü kabullenmeyip hala bir bebekmiş gibi davranın.
  • Becerilerinin gelişmesi için fırsat tanımayın.
  • “Yapamazsın, beceremezsin” diyerek kendi başına yapmakta ısrar ettiği etkinlikleri (yemek yemek gibi) engelleyin.
  • Yürüyebildiği halde bebek arabasında ya da kucağınızda taşıyın.
  • Sürekli “aman, dur, düşersin” gibi ibareler kullanın.
  • Yanınızdan hiç ayırmayın, tanıdığı kişilerle kalmasına izin vermeyin.

Bunları yaptığınızda emin olun ki çocuğunuz ömür boyu size bağımlı olacak, siz olmadan hiçbir şey yapamayacaktır….