Ofis ortamı gözlere zarar veriyor!

1913 Görüntüleme

Ofis çalışanlarının birçoğunda bulanık görme, gözde yanma, kuruluk, sulanma, kızarıklık, gözleri kısarak bakma, odaklama zorluğu, çift görme ve ışık hassasiyeti gibi şikayetler görülüyor. Bu şikayetlerle birlikte ortaya çıkan göz yorgunluğu, ofis çalışanlarının en sık karşılaştığı sorunlar arasında başı çekiyor. Uzun süreli ekrana bakma durumunda, gözün yüzeyi ve göz kasları daha çok etkileniyor. Ortam aydınlatması, uzun süre ekrana bakma, havalandırma göz sağlığını etkileyen etmenler arasında sıralanıyor…

annelerbulur-comofis-ortamindagoz

Ekran etkisi

Ekrana uzun süre bakıldığında göz yüzeyi (kornea) yeterince nemlenemiyor ve kuruluk, batma, kızarıklık gibi göz yüzeyi tahrişine bağlı sorunlara sebep oluyor. Aynı mesafeden ekrana uzun süre bakılması hem göz uyum kasında hem de gözü hareket ettiren kaslarda spazma neden olarak bulanık görme, odaklanamama ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkları ortaya çıkarıyor.

Düzenli muayene olun

Uzmanlara göre, bilgisayar kullanımının neden olduğu göz hastalıklarını engellemek için, düzenli göz muayenesi ve bilgisayar ekranlarının doğru kullanımına özen gösterilmesi gerekiyor. Bu şekilde göz problemleri engellenebilir.

Göz muayenesi ve ekran kullanım kurallarına dikkat edenlerin bu sorunlarla daha az karşılaşacağına dikkat çekiliyor. Göz sağlığının korunması için ofis ortamında ve günlük yaşamda dikkat edilmesi gereken konular şöyle sıralanıyor:

  • Göz muayeneleri ihmal edilmemeli. Net görüşü engelleyen hipermetropi, miyopi, astigmatisma gibi kırma kusurları, göz hareketlerini etkileyen şaşılık ya da kayma gibi kas fonksiyonları ile diğer göz hastalıklarının olup olmadığının tespiti amaçlı yılda bir kez muayene yapılmalı.
  • Bilgisayar kullanırken yarım saatte bir mola verin. Yaklaşık 20-30 dakikada bir verilecek molalarla, bakış mesafesi değiştirilip 20 saniye kadar uzağa bakılarak göz kaslarında spazm gelişmesini, buna bağlı göz ve baş ağrılarının ortaya çıkması engelleyebilirsiniz.
  • Gözünüzü bilinçli olarak kırpın. Ekrana bakarken gözler sık sık göz kırpılarak, göz yüzeyinin nemlenmesi sağlanarak kuruluk ya da aşırı sulanma azaltılabilir. Ayrıca ortamda bulunan klimaların akımlarının direkt göze doğru olması da engellenmeli.
  • Doğru gözlük seçilmeli. Gözlük kullanılıyorsa, numarası kullanılan ekran mesafesine göre belirlenmeli ya da çok odaklı gözlüklerle uygun numarada bakış sağlanmalı. Ayrıca kullanılacak gözlüklerin özel olarak seçilmesi yansımaları azaltarak kamaşma şikayetinin azalmasını sağlayabilir.
  • Kontakt lens kullanımına dikkat edilmeli. Çalışırken odaklanarak dikkatli bakmak, göz kırpma sayısının azalmasına ve göz yüzeyinin kurumasına sebep olur. Bunun göz yüzeyinde kontakt lens varken yapılması kuruluk ve batma problemlerinin daha da artmasına sebep olur. Ekrana bakarak çalışırken kontakt lens yerine gözlük tercih edilmesi ise bu sorunların azalmasını sağlar.
  • Gözyaşı fonksiyonlarınızı ölçtürmeyi ihmal etmeyin. Gözyaşı fonksiyonları çeşitli testlerle değerlendirilerek, ekran kullanımı sırasında suni gözyaşı içeren göz damlaları kullanılması kuruluğa bağlı şikayetlerin ortadan kalkmasını sağlayabilir.
  • Yeterli ekran mesafesini koruyun. Ofiste kullanılan bilgisayar ekranı uzaklığı ortalama 50-60 cm ve yüksekliği göz seviyesinde olmalıdır.
  • Ortam aydınlatması doğru yapılmalı. Ekran ışık düzeyinden yüksek aşırı parlak aydınlatma kullanılmamalı. Ekranda dış ortam yansımalarının olması da engellenmelidir.