Koku hafızanız olduğunu biliyor muydunuz?

3015 Görüntüleme

Koku, bir insanın parmak izi, kimliği niteliğinde. Tek yumurta ikizleri hariç her insanın parmak izi gibi kokusu da birbirinden farklıdır. Kokular insanın aşık olmaktan tutun da yemek seçimine kadar hayatının her alanında önemli bir yere sahip. Bu durum da kokuları iyi kullanmamız gerektiği gerçeğini ortaya seriyor. Artık günümüzde markaların da bir kurumsal kokusu var. Aslında markalar kokunun önemini keşfettikten sonra böyle bir uygulamaya geçtiler. Peki koku algısı ve kokunun tarihten günümüze kadar önemi ve hayatımızın hangi noktalarında yer aldığı konusunda bilgi edinmek istemez misiniz? Koku Uzmanı Vedat Ozan kokular ve hayatımızdaki yerini anlattı…

Duygularımızı yöneten kokular


Kokular aşık olmaktan yemek seçimine kadar hayatımızın her anına hakim. Çünkü bir şeyi yaparken ya da bir nesneyi seçerken koku her zaman önem taşıyor. Kokusunu sevmediğimiz insana aşık da olamıyoruz.
Koku algısı toplumdan topluma değişiklik gösterirken kimi ilkel toplumlarda dışkı kokusu hala karşı cinsi etkilemek için kullanılıyor.

Annelerbulur.com.Kokular

Koku hafızası nasıl oluşur?


İnsanların hafızalarının yanı sıra bir de koku hafızası bulunuyor. Koku hafızamız daha anne karnında plasentanın içindeyken oluşuyor. İnsanın koku hafızasında binlerce koku bulunabiliyor. Koku hafızamız bellekle aynı alanda işlendiği için anıların çağrılmasında daha yoğun hissediliyor. Zehirlenmeden beslenebilmek için de koku almak önemli.

Koku hasta eder mi?


Çok eski dönemlerde bakteriler keşfedilmeden önce kötü kokuların insanları hasta ettiği düşünülürdü. Bu nedenle kötü kokulardan uzaklaşmak, güzel kokmak istenirdi. Ama zaman içinde bakterilerin keşfedilmesiyle suçlunun kokular değil bakteriler olduğu gerçeği ortaya çıktı. Ancak bu durum kokuların insan hayatındaki önemini azaltmadı.

Koku nasıl kalıcı olmalı?

Güzel kokmak ve çevresine güzel kokular yaymak hepimizin ortak isteği. Bunun için temiz bir cilde sahip olmanın yanı sıra çoğu zaman da parfümler kullanırız. Kullandığımız parfümlerin kalıcı olması için de doğru parfüm seçiminin yanı sıra parfümün vücudumuzun hangi bölgesine uygulandığı da büyük önem taşıyor. Kalıcı koku için parfüm nereye sıkılmalı?
Çenenin kulak arkasıyla birleştiği yer, diz arkası ve nabzın attığı yerlere parfüm sıkılırsa daha kalıcı olur.

Annelerbulur.comkoku

Parmak izi gibi

Koku karşı cinse kendimizi tanıtmamız bakımında önemlidir. Tek yumurta ikizleri hariç her insanın parmak izi gibi kokusu birbirinden farklıdır. Her parfüm her insanda aynı etkiyi yapmaz. Çünkü parfüm seçerken tene uygun kokuyu bulmak kalıcılığın anahtarı oluyor. Bu nedenle insanlar kendilerine, kişiliklerine uygun kokuyu bulabilmeli.
Bunun için de bir uzmandan destek almak doğru bir yaklaşım olacaktır.

Kurumsal koku


Koku sadece bireylerle sınırlı değil. Son yıllarda şirketler de kokulara önem vermeye başladılar. Kurumsal kimliğin gösterilmesi bakımından da koku ön plana çıkıyor. Son yıllarda kurumsal markalar logo ve kurumsal kimliklerinin yanına bir de kurumsal kokuyu eklemiş durumdalar. Giyim sektöründen yeme-içme sektörüne kadar ünlü markaların mağazalarına girdiğinizde belirgin bir koku sizi karşılıyor. O kokuyu başka bir yerde duyduğunuzda marka aklınıza geliyor. Bu da kokunun insanlar için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Annelerbulur.comKokular1

İslam’da kokunun yeri

Kokular dinlerde de önemli bir yere sahip. Örneğin İslam’da misk, safran ve gül kokusu öne çıkıyor. Camiler inşa edilirken harçlarının içine belirli kokular katılarak mekanların da koku ruhu oluşturulmuş. Diyarbakır’da Misani Camisi inşa edilirken içine minaresinin harcına misk, safran katıldığı güneş ışığıyla birlikte kokusunun alınıp daha çok sevileceği Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde geçmektedir…