Hobisinden başarı öyküsü yarattı!

2685 Görüntüleme

İş hayatının stresinden uzaklaşmak isteyen Zeynep Yümlü, kişiye özel ürettiği pasta, kurabiye ve kekleri kendi bloğunda sergileyince büyük ilgi çekti. Sipariş yağmuru, bu hobisini mesleğe dönüştürmesini sağladı. İşte kişiye özel pastalardan doğan başarı öyküsü…

İnsan hayatında kimi olumsuzluklar yeni fırsatların doğmasına, hayatımızda yeni pencerelerin açılmasına, başarı öykülerinin yazılmasına vesile olabiliyor. Bunlardan biri de iş hayatının stresinden uzaklaşmak isteyen Zeynep Yümlü’nün hikayesi…

İş hayatından uzaklaşmak ve daha sakin bir hayat yaşamak isteyen Zeynep Yümlü, kişiye özel ürettiği pasta, kurabiye ve kekleri kendi bloğu Mutlu Dükkan’da sergileyince büyük ilgi çekti. Sipariş yağmuru alması, bu hobisini mesleğe dönüştürmesini sağladı. Bloğu günde ortalama 5.000 kişi tarafından ziyaret edilen Yümlü, dünyaca ünlü şekerden figür sanatçısı Carlos Lischetti, şeker hamurundan figür yapımı konusundaki tecrübelerini paylaşmak üzere İstanbul’a getirerek dikkat çekti.

SonbaharEsintisi

Dünyayı dolaştı

30 yaşındaki Zeynep Yümlü’nün çocukluğu Türk Havayolları’nda çalışan babasının işi nedeniyle dünyanın çeşitli ülkelerinde geçti. Eğitim hayatına Belçika’da başladı, Ürdün ve Kıbrıs’ta devam etti. Türkiye’ye dönünce Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

Bugün kendi işinin sahibi olan Zeynep Yümlü tatlı dünyası ile tanışmasını şöyle anlatıyor:

“İş hayatının yoğunluğundan biraz olsun uzaklaşmak istedim. Amerika’da ve Avrupa’da çok sevilen ‘cookie’ adlı süslü kurabiyeler ve ‘cupcake’ olarak bilinen minik keklerden yapmaya heveslendim. Tek günlük bir kursa katıldıktan sonra internetten araştırmaya başladım. Yurt dışından pasta, kek ve kurabiye hakkında kitaplar, süsleme malzemeleri ve kalıplar getirttim. Deneme yanılma yöntemiyle en lezzetli kurabiye ve kek tariflerini buldum.”

Özel eğitimler aldı

Tek hedefi kendisini tüm dünyada değer gören pasta ve şeker sanatı üzerinde geliştirmek olan Zeynep Yümlü, bu hedef doğrultusunda 2011 yılı Nisan ayında dünya pastacılık devi Wilton firmasının Hollanda’da gerçekleştirdiği Master Course’una katıldı. Firmanın tasarım direktörü Sandy Folsom ile 9 günlük eğitim sonunda dünyaca ünlü Wilton sertifikasını aldı.

Şubat 2012’de, TV şovları ve modern tasarımları ile dünyaca ünlü Planet Cake’in Sydney, Avustralya’da gerçekleşen ileri düzey pasta süsleme eğitimlerine katıldı. Burada üç hafta boyunca Basics Foundation, Basics Intermediate ve İleri Düzey Pasta Tasarımları üzerine verilen eğitimleri başarıyla tamamlayarak bu alanlardaki ‘Planet Cake’ sertifikalarına sahip oldu. Bu seyahati sırasında ünlü pasta ustaları Jessica Pedemont, Anna Maria Roche, Christopher Chavez ve Luigi Stivaletta gibi konusunda uzman pek çok farklı kişi ile birebir çalışıp Planet Cake’in kurucusu Paris Cutler ile tanışma fırsatını yakaladı.

zeynep yumlu

Pastacılığa yeni soluk

Pastacılık sektörüne yeni bir soluk getirip, son zamanlarda hızla gelişen bebek doğum, doğum günü, düğün, yılbaşı vb. temalı partilere uygun ürünler tasarlayan Zeynep Yümlü, kişiye özel tasarlanmış pasta, cupcake kuleleri ve kurabiyeler denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri haline geldi.

Zeynep Yümlü, hazırladığı pastalarda geleneksel Türk tipi kremalı pastalardan uzaklaşarak, sektörü keskin köşeli, yüksek ve şık doğum günü pastalarıyla tanıştırmış ve bu yenilikle sektörde pastacılara öncülük etme başarısını yakaladı.

Dünyaca ünlü usta

Yümlü, dünyaca ünlü şekerden figür sanatçısı Carlos Lischetti’yi Türkiye’ye davet ederek, şeker hamurundan figür yapımı konusunda önemli bir deneyimi İstanbullulara yaşattı. Arjantin’in Rosario kentinde büyüyen Carlos Lischetti, pasta süslemeye tam 24 yıl önce başladı.

Uzun yıllar pasta ve şeker çalışmaları yaparak deneyim kazanan Carlos Lischetti, Arjantin ve Avrupa’da farklı okullarda yıllar boyunca edindiği tüm bilgi birikimini ve pasta süsleme tekniklerini uzun zamandır dünyayı dolaşarak  öğrencilerle paylaşıyor. Bugüne kadar Fransa, Portekiz, Almanya, İspanya, Rusya, İngiltere, Çin ve daha pek çok ülkede eğitim veren Lischetti, Türkiye’ye ilk defa Mutlu Dükkan’ın davetiyle geldi.

Animation in Sugar adlı bir kitap yayınlayan Lischetti, Cakes & Sugarcraft Magazine adlı dergide yazarlık yaparken, ikinci kitabı üzerinde çalışmalarına da devam ediyor.

/////