Göbek yağlarına veda zamanı!

2875 Görüntüleme

Bel çevresinde ve göbek bölgesindeki yağlanma karaciğer yağlanmasından kalp krizi riskine kadar birçok başka sağlık sorununu tetikliyor. Hem görsellik hem de sağlık için göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmanız için pratik öneriler…

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için uzmanlar kilonuzu kontrol altında tutmanızı öneriyorlar. Özellikle bel çevresinde ve göbek bölgesinde yağ birikmesi kalp damar hastalıklarının yanı sıra karaciğer yağlanmasına da neden olabiliyor.

Göbek bölgesinin yağlanmasıyla ortaya çıkan görüntü kadın erkek herkesin hoşlanmadığı bir görüntü oluyor. Düzensiz beslenme, hareketsiz bir yaşam, egzersiz yapmamak kilo artışına ve göbek bölgesinde yağlanmaya neden oluyor. Göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak isteyenlere yönelik en pratik öneriler ise şöyle:

Yürüyüş yapın:

İş hayatınızın yoğunluğu nedeniyle düzenli olarak egzersiz yapmaya zaman bulamamaktan şikayet ediyorsanız gün içinde ulaşmanız gereken kısa mesafelere yürüyerek gidin. Evinizden birkaç durak önce toplu taşıma aracından inerek yürüme mesafenizi biraz daha uzatıp kendinize egzersiz zamanı yaratın.

Yemekte su içmeyin:

Mide balon gibidir, ne kadar yemek koyarsanız mideniz de o kadar büyür. Üç tabak yemekten oluşan bir menü ortalama 650-750 cc hacim kaplar. Buna bir de önce ve sonra içilen su, ayran, gazoz, çay gibi sıvıların hacmi eklenince hacim 1 litreye ulaşır. Bu da midenizin her öğünde daha da büyümesine ve karın kası çalışmıyorsanız bir süre sonra göbek görüntüsü oluşmanıza neden olur.

Çok acıkmadan yemek yiyin:

Aç karnına yemek yemek uzmanlarca beslenmekten çok fizyolojik ihtiyaçların acilen giderilmesi olarak yorumlanıyor. Çok acıkmayı beklemeden yemeğe oturursanız hem yediğiniz miktar azalır hem de sindiriminiz ve bağırsak hareketleriniz rahatlar.

Az ama sık yiyin:

İş yoğunluğunu bahane ederek uzun aralıklarla çok yemek yeme alışkanlığınızdan vazgeçin. Öğle yemeğinde iki kap yemek yerine bir kap yemek ve ekmek, yanına da salata ya da yoğurt ya da meyve yiyin. 3-4 saat sonra kuru meyve ya da 4-5 adet sade bisküvi ya da bir porsiyon sütlü tatlı gibi hafif atıştırmalıklar yiyin. Böylece akşam yemeğine çok aç oturmayıp daha az yemiş olacaksınız.

Az hacimli besinler seçin:

Bir kase çorba genelde 1,5 kepçe ve 250 cc kadardır. Bunun yanına bir kase yoğurt eklediğinizde 250 cc ve salata koyduğunuzda da 500 cc yiyecek eklemiş oluyorsunuz. Yüksek posalı kepekli ürünler sağlık için önem taşıyor ancak bunları tek seferde yememelisiniz. Çorba içeceğiniz bir öğünde yoğurt ya da ayran yerine et grubu, salata yerine meyve grubu eklemek mide hacminizin büyümesini engeller.

Suyu yudum yudum için:

Su sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarından biri. Günlük ortalama 2 litre su tüketilmesini öneren uzmanlar, bu suyu azar azar içerek tüketmemizi de öneriyorlar. Mideyi su ile doldurup hacmini büyütmek yerine suyu yudum yudum içebilirsiniz. Örneğin gün içinde çalışma masanıza büyük su şişesi ile alacağınız suyu işlerinizi yaparken aralıklarla azar azar tüketerek hem susuz kalmamış hem de midenizi büyütmeden sıvı almış olursunuz.

Masa egzersizi yapın:

Göbek yağlarından kurtulmanın bir diğer yolu da masa egzersizleri yapmak. Masada otururken karnınızı içinize çekip 10’a kadar sayıp tekrar bırakarak karın kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Hatta dik durup sürekli karnınızı içinize çekmeniz de karın kaslarınızın toparlanmasını sağlayacaktır.

////