Eskişehir Turu

1976 Görüntüleme

Kültür turlarında yeni adres Eskişehir

Türkiye’nin son yıllarda öne çıkan şehirlerinden biri olan Eskişehir, kültür turlarının yeni adresi oldu. Hızlı tren ile ulaşımı kolaylaşan Eskişehir, tarihi ve doğal güzellikleri ile görenleri büyülüyor….

Eskişehir’e turla gidecek olanlar için yapılan iki günlük bir program kültürle dolu dolu geçiyor. Atatürk Caddesi, Odunpazarı Evleri ve Çarşısı, Porsuk Çayı, Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi, dünyanın ilk lületaşı müzesi olan Kurşunlu Camii Mevlevihanesi ve meşhur Kentpark gezip görebileceğiniz mekanlar arasında yer alıyor. Altı yüzden fazla içeriğiyle Prontotourblog, yurtiçinde Avrupa seyahati deneyimi yaşamak isteyen seyahatseverlere keyifli bir kültür şehrini anlatıyor. İşte Prontotourblog’dan, Eskişehir’in enleri:

Tarihi evleriyle Odunpazarı

Derler ki; vakti zamanında bu şehre gelen yerleşik halk hangi semte ikamet kuracağına karar verememiş ve Porsuk Çayı’nın etrafıyla, Odunpazarı’nın olduğu bölgeye koyun ciğeri asmışlar. Hangisi daha uzun süre dayanırsa o bölgenin daha verimli olacağına inanıp yerleşeceklermiş. İbre Odunpazarı’nı işaret etmiş. Yüksekliği diğer semtlere göre daha fazla, şehrin ana arterlerine hakim bir yerdeki tarihi Odunpazarı’nı gezerken odun fırınlarının ve yanan odunların kokusu yayılıyor etrafa. Kışın giderseniz bu daha da belirgin bir hal alıyor. Odunpazarı’nın eski ahşap evleri harika bir dekor sunuyor. Dar sokaklar, rengarenk ve cumbalı evler Anadolu kültürünü gözler önüne koyuyor.

Balmumu ve Cam Müzeleri

Odunpazarı civarında, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi hem çocuklar hem yetişkinler için keyifli bir durak. Türk ve Dünya tarihinden figürler, sırasıyla Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait günlük hayattan örnekler var. Kıyafetler, silahlar, üniformalar, ev hayatına ait detaylar ve balmumundan insan figürleri. İçindeki belli alanlarda fotoğraf da çekebilirsiniz ancak Atatürk ve Cumhuriyet dönemiyle ilgili alanlarda müzenin fotoğrafçısının çekmesini talep ediyorlar. Bu müzeyi gezmenin bir güzel tarafı da elde edilen ziyaretçi gelirinin engelliler ve okumak isteyen kız çocukları için kullanılıyor olması. Balmumu Müzesi’nin hemen yanı başında Cam Eserleri müzesi var. Cama nasıl şekil verildiğini ve renklerle nasıl oynandığını görmek isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat.

Yöresel Lezzetler

Odunpazarı’nda oturup çibörek, Kırım mantısı, Balaban kebabı gibi yerel lezzetlerin tadına bakmak gerek.“Çibörek” bildiğiniz çiğ börek değil, bunun sebebi de Tatar Türkmenleri’nin yerel yemeği olması ve yerel halkın önemli bir bölümünün bu coğrafyadan gelmesiymiş. Ayrıca Kurtuluş Savaşı sırasında eldeki az malzemeyle askerlere yemek yapmak için sadece hamur ve belki çok çok az kıyma ile pişirilen bu börek, milli yemeğimiz olmuş. Balaban kebabı ise başka bir dünya. Alta kızartılmış pide ekmeği konuyor, üstüne et ve garnitür, sonra da yoğurtlu ve salçalı sos gezdiriliyor.

Porsuk Çayı’nda Tekne Turu

Havanın güzel ve güneşli olduğu mevsimlerde Eskişehir’in merkezi Köprübaşı’na gidip Porsuk Çayı’nda tekne turuna katılabilirsiniz. Genelde bahar aylarında çalışıyor bu minik tekneler, yağmurlu günlerde de üstü kapalı vaporetler hem hafta içi hem hafta sonu için alternatif olabiliyor. Çayın iki yanına çim alanlar yapılmış, insanlar çoluk çocuk bu çimlerde yayılarak güneşin ve suya bakmanın keyfini çıkarıyorlar.

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı, ailecek 3-4 saat vakit geçirebileceğiniz bir yer. Küçük bir Eurodisney. 1680 metrelik park etrafına kurulmuş tren yolu var, 1918 model Alman yapımı renkli trene çocuklar binmek için kuyruk oluşturuyorlar. Tüm parkın etrafını turluyor. Parkın içinde yapay bir gölet, yem atabileceğiniz balıklar ve kuğular var. İçi gezilebilen, 17. yüzyılda Atlas Okyanusu’nu geçen May Flower gemisinin küçük bir kopyası olan Korsan Gemisi de genci, yaşlısı herkesin fotoğraf çekmek istediği bir anı olarak duruyor. Park içinde park mantığıyla 2010 yılında 22 dönüm olarak kurulan Japon Bahçesi’nde çimlerin ve oyun alanlarının keyfini sürebilirsiniz.

Masal Şatosu

Türkiye’de tek olan Masal Şatosu’nun içinde çocuklar için Dede Korkut ve Keloğlan hikayeleri canlandırmalı olarak anlatılıyor. Gün içinde farklı seanslarla 20-25 kişilik gruplara tekrarlanıyor. Masal Şatosu’nun mimarisi Avrupai ancak kuleleri dünyanın ve Türkiye’nin ünlü yapılarının bir benzeri olarak inşa edilmiş, bunlar sırasıyla; Galata Kulesi, Cinderella Kulesi, Beyoğlu Kulesi, Ulu Kule, Kız Kulesi, Çan Kulesi ve Adalet Kulesi.

Parkın içindeki Bilim ve Deney Merkezi, Sabancı Uzay Evi bilime meraklı aileler için simülasyon yapıyor. Uzay Evi’nin içindeki kürede gezegenler ve uzayla ilgili 50 dakikalık bir gösteri var. Sualtı dünyasına meraklı minikler Akvaryum’da çeşitli balık ve sualtı bitkilerini görme fırsatını buluyor.

////