Duygusal yeme sendromuna dikkat!

1889 Görüntüleme

Şehir hayatının stresi, iş yaşamındaki sorunlar son yıllarda duygusal yeme sendromu adı verilen rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden oldu. Aç olmadan, psikolojik olarak açlık çekme olarak tanımlanabilecek duygusal yeme sendromu, tedavi edilmediği takdirde ciddi bir yeme bozukluğuna dönüşebiliyor! Günlük yaşamda karşılaştığımız sıkıntılar nedeniyle aç olmadan da duygularımızı dengelemek üzere yemek yemeye yönelebiliyoruz. Duygusal yeme sendromu olarak adlandırılan bu duruma, en basit haliyle kişinin özellikle olumsuz duygularını düzenlemek amacıyla aç olmadığı halde gıda tüketimine yönelmesi haline deniliyor. Duygusal yemenin altında, stresle baş etme mekanizmalarının yetersiz kalması, öğrenilmiş davranışlar ve gıda yoksunluğu gibi çeşitli çok yönlü nedenler yer alabiliyor.

Uzmanlar, bu süreçte bu davranışın sıklığı, şiddeti ve amacının önemli olduğuna dikkat çekiyorlar. Karnınız aç olmadığı halde sık sık bir şeyler yiyip, yedikten sonra suçluluk duyuyor ya da yemek yemenin zor zamanlarda en büyük sığınağınız olduğunu düşünüyorsanız duygusal yeme sendromunun etkisi altında olabilirsiniz.

annelerbulur-comyemebagimlisi1

Neden duygusal olarak yiyoruz?

Duygusal yeme sendromu, kişinin özellikle olumsuz duygularını düzenlemek amacıyla aç olmadığı halde gıda tüketmeye yönelmesi şeklinde ortaya çıkıyor. Bu sendromun ortaya çıkmasında, kişinin baş etme mekanizmalarının yetersiz kalması, öğrenilmiş davranışlar ve gıda yoksunluğu gibi çeşitli ve çok yönlü nedenler etkili olabiliyor. Tedavi edilmediği takdirde ciddi bir yeme bozukluğuna dönüşme riski de bulunuyor.

Belirtileri neler?

Duygusal açılık, fizyolojik açlıktan farklı olarak genellikle aniden belirir. Duygusal yeme sendromu yaşayan bireyler, öfke, yalnızlık, umutsuzluk, mutsuzluk gibi olumsuz duygular yaşadıkları dönemlerde besin tüketmek isterler. Bu süreçte de sağlıklı gıdalardan çok kalori değeri yüksek ve hazır tüketime uygun yiyecekler tercih edilir. Bu sendromu yaşayan kişi, bazen kontrolünü kaybettiği ve yemeyi durduramadığı hissine kapılabilir.

Gerçekten aç mısınız?

Kişiler normal şartlarda fizyolojik bir açlığı gidermek için yediğinde genelde neyi ne kadar tükettiğini ve ne kadar gıdaya ihtiyaç duyduğunu fark eder. Ancak duygusal yeme sendromunda bu farkındalık körelir. Kişi duygusal yemenin ardından suçluluk, utanç ve pişmanlık gibi olumsuz duygular yaşar.

Farkındalık önemli…

Duygusal yeme sendromundan kurtulmanın ilk şartı bu konuda farkındalık sahibi olmak olarak gösteriliyor. Çünkü kişi duygusal gelgitleriyle baş etmek için yemek yemeye yöneldiğini düşünüyorsa bu sorunu başlatan, sürdüren ve hatta arttıran etmenleri araştırmak gerekiyor.

 

Çözüme giden yol ne?

Kişinin kendini duygusal yemeye iten tetikleyici faktörleri bulması sorunun çözümünün bir numaralı anahtarı oluyor. Bu sendromu yaşayan kişi, “Nasıl hissettiğimde, ne gibi durumlarda duygusal yeme ihtiyacım artıyor?” gibi soruları kendine sorarak sorunun kaynağına ulaşmalı.

Duygu ve yeme günlüğü tutun

Çözümün ikinci adımı ise, duygu ve yeme günlüğü tutarak kişinin kendini izlemeye alması. Günlük olarak yaşanan duygu değişimleri ve yaşama yansımasını kaydedip sorunu net ve nesnel bir şekilde görmek kişiyi çözüme hızla ulaştırıyor.

Tutulan günlükte, duygu durumuna, tüketilen gıda ve miktarı ile tüketim sonrası yaşanan hislere mutlaka yer verilmeli. Kişi “Hangi duygu altında, hangi besinden ne kadar yedim, ardından nasıl hissettim?” sorularının cevaplarını bulmalı.

Harekete geçin

Duygusal yeme sendromundan kurtulmak için, zor duygularla baş etmeli ve kalıcı alternatifler üretilmeli. Bu süreçte de olumsuz duyguları bastırmak yerine sağlıklı şekilde ifade etmeye, mutfakta çözüm aramak yerine spora yönelmeye dikkat edin.

Kalorisi yüksek hazır gıdaları evinizde bulundurmayın. Alışveriş için liste oluşturun ve listeniz dışında sepete başka hiçbir gıdayı almayın.

Destek alın

Elinizden gelen her şeyi yapmanıza rağmen duygusal yeme sendromundan kurtulamıyorsanız profesyonel destek almalısınız. Çünkü tüm çabalarınıza rağmen yaşadığınız bu sendromdan kurtulabilmek adına kalıcı bir davranış değişikliği sağlamakta zorlanabilirsiniz. “Bu durum benim başıma neden geldi” diye kendinizi sorgulamadan profesyonel destek almanız çözüme ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.