Dört kişiden biri tatil stresi yaşıyor

1183 Görüntüleme

Tatile rahatlamak için çıkıyoruz. Ancak seyahat sitesi momondo’nun yeni araştırması, Türkiye’de her dört kişiden biri tatil stresi yaşadığını gösteriyor. Peki stresten kurtulup eksiksiz bir şekilde rahatlamak için ne yapmalı? Momondo’nun tavsiyeleri, bu alanda tatilcilere yol göstermeyi hedefliyor.

Tatil2

Yaz aylarında tatile rahatlamak ve yılın stresini üzerimizden atmak için çıkıyoruz. Seyahat deneyimini kolaylaştırmayı hedefleyen momondo’nun yeni araştırması, işte tam da bu konuya eğiliyor. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 20 ülkede yapılan ve seyahat stresi konusunu masaya yatıran araştırma, yaş, bölge ve ülke karşılaştırmalarıyla detaylı bir analiz sunuyor.

Tatil5
GENÇLER VE KADINLAR DAHA ZOR RAHATLIYOR
Araştırmaya göre Türkiye’nin yüzde 27’si, tatil planı yaparken strese girdiğini itiraf ediyor. Üstelik kadınlar özelinde incelendiğinde, oran yüzde 31’e kadar çıkıyor. Tatil planı yaparken en çok strese girenler, yüzde 35’le 18-22 yaş grubundaki gençler. Oranın en yüksek olduğu coğrafi bölgemiz ise yüzde 33’le İç Anadolu Bölgesi. Diğer ülkelere bakıldığındaysa, planlama aşamasında en az strese girenlerin yüzde 14’le İtalyanlar, en çok strese girenlerin yüzde 37’yle ABD’liler olduğu görülüyor.

Tatil1
LİSTENİN İLK SIRASINDA ABD’LİLER VAR
Katılımcıların yüzde 25’i ise tatile dair en büyük stres kaynağının, tatil yapacakları yere gidene kadarki süreç olduğunu söylüyor. Başka bir deyişle her dört kişiden biri tatil öncesi yolculuk yaparken strese giriyor. Seyahat nedeniyle en çok stres yaşayanlar yüzde 37 ile ABD’lilerken, en az strese girenler yüzde 17 ile İspanyollar.

RAHATLAMAYI EN İYİ 36-55 YAŞ GRUBU BİLİYOR
Araştırmanın en ilginç sonucu ise Türkiye’nin yüzde 15’inin tatildeyken dahi rahatlamakta güçlük çektiğini ortaya koyması. Tatil sırasında en çok strese girenler 18-22 yaş grubundaki turistlerken, tatilin tadını en çok diğer yaş gruplarından daha az strese giren 36-55 yaşları arasındakiler çıkarıyor. Diğer ülkelere bakıldığındaysa, tatil sırasında en az Almanların (yüzde 7), en çok ise ABD’lilerin (yüzde 22) strese girdiğini görülüyor.

Tatil3
TATİLDE RAHATLAMA YÖNTEMLERİ
momondo Türkiye Sözcüsü Serpil Öztürk, araştırmayı şu sözlerle yorumluyor: “Tatil, gündelik yaşantımızdan bir süreliğine dahi olsa kopmak, yeni şeyler keşfetmek ve en önemlisi rahatlamak için önemli bir fırsat. Bu nedenle planlama aşamasında strese girmemeleri ve en uygun fırsatları bulabilmeleri için, tüm tatilcilere seyahatlerini önceden planlamalarını tavsiye ediyoruz. Yolculuk aşamasını daha kolay hale getirmek içinse, hafif bir bavulla yola çıkmanızı, yola çıkmadan önce bavulunuzun ağırlığını tartmanızı ve uçuş günü erkenden havaalanına gitmenizi öneriyoruz.

Tatil
“ALTIN KURALI UNUTMAYIN”
Öztürk şöyle devam ediyor: “Diğer yandan tatildeyken bedenimizin yanı sıra beynimizin de dinlenmeye ihtiyacı olduğunu unutmamalıyız. Bir süreliğine dahi olsa iş ile alakalı e-mail trafiğinden uzak kalmak, ciddi şekilde rahatlamanızı sağlayabilir. Tatilde rahatlamanın altın kuralı ise beklentileri doğru bir şekilde yönetmek. Elbette ziyaret edilecek şehirdeki tarihi zenginlikleri, müzeleri ve tüm güzel restoranları ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Ancak kısıtlı süreye çok fazla sayıda aktivite sıkıştırmak yorulmanıza neden olabilir. Ancak önceliklerinizi belirleyip o doğrultuda hareket ettiğiniz taktirde gerçek bir rahatlama deneyimi yaşayabilirsiniz.”