DeFacto’dan çevre dostu koleksiyon

2110 Görüntüleme

DeFacto doğal kaynakları korumak ve sürdürülebilirlik faaliyetlerine katkı sağlamak için hazırladığı ekolojik koleksiyonda yer alan

  • Susuz pantolonlarıyla bir yılda en az 4 bin 500 ton su tasarrufu elde ediyor,
  • Binlerce pet şişeyi geri dönüşümlü pamukla tişörte dönüştürerek doğayı zehirli atıklardan koruyor,
  • Kullandığı organik sayesinde kimyasal gübre ve ilaçlamayı sıfıra indirerek toprağın rahatlamasını, sınırlı olan doğal kaynakların daha uzun yıllar verimli kullanılmasını sağlıyor.

Dünyanın geleceğini tehdit eden iklim değişikliği ve kuraklıkla mücadele için özel projelere imza atan DeFacto, çevreye duyarlılık ve sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında “ekolojik ürünler koleksiyonu” hazırladı.  DeFacto, organik ve geri dönüşümlü pamuklarla hazırlanan ürünlerin yanı sıra pet şişe gibi doğaya zarar veren atıkları geri dönüştürerek elde edilen tişörtler ve susuz üretilen pantolonlarla sürdürülebilir yaşama katkıda bulunuyor. Tişört, yelek, gömlek, pantolon ve şortlardan oluşan 40 farklı ürünün yer aldığı ekolojik koleksiyondaki özel baskı tasarımlarla da doğal yaşamın önemine dikkat çekmek, düşündürmek ve farkındalık sağlamak amaçlanıyor.

 DeFacto-Çevre dostu tişörtPet şişeler tişörte dönüşüyor, organik pamukla toprak nefes alıyor

Özel bir teknolojiyle pet şişeleri ve tekstil atıklarını birlikte değerlendirerek tişörte dönüştüren DeFacto, doğayı zararlı atıklardan korumuş oluyor. Bir tişört için ortalama 7,5 adet pet şişe geri dönüştürülerek tişörtlerin üretiminde kullanılan ipliklere katılıyor. Organik pamuk kullanımıyla pamuk üretiminde, kimyasal gübre ve ilaçlama sıfıra indirilerek toprağın rahatlaması ve daha uzun yıllar verimli olması sağlanıyor.  Geri dönüşümlü pamukların kullandığı ürünlerde ise tekstil üretim atıkları ve kullanılıp atılmış tekstil ürünleri yeniden elyaf ve iplik haline dönüştürülerek kumaşlar dokunuyor. Böylece, sınırlı olan doğal kaynaklar da daha verimli hale getiriliyor.

Ateş: Çevresel sürdürülebilirlik için ekolojik ürünlere daha fazla yer vereceğiz.

Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için doğal çevreyi koruyan, duyarlı ve sosyal sorumlu vatandaşlar olmamız gerektiğini belirten DeFacto Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İhsan Ateş, DeFacto olarak sürdürülebilirliğe katkı sağlamak için koleksiyonlarında çevre dostu ürünlere daha fazla yer vereceklerini söyledi. Ateş: “Geçtiğimiz yıl hazırlamaya başladığımız ekolojik koleksiyonumuza müşterilerimiz büyük ilgi gösterdi ve destek verdi. Bu da artık tüketicilerin de çevresel duyarlılığının giderek arttığını gösteriyor. Aslında küçük adımlarla ne kadar büyük faydalar sağladığımızı görmenin çevremizi koruma konusunda herkesi daha fazla motive edeceğine inanıyorum. Örneğin; DeFacto’da sattığımız pantolonların büyük bir kısmını susuz teknoloji ile üretiyoruz. Bu pantolonlardan yıllık 2 milyon adet sattığımızı ve standart üretimlerde bir pantolon için 4,5 litre su harcandığını düşünürsek, susuz pantolon teknolojisiyle yıllık 4 bin 500 ton suyu tüketmemiş oluyoruz.  Dünyada yapılan ilaçlamaların yüzde 16’sının pamuk tarlalarına ayrıldığını ve sadece bir kilo pamuk için neredeyse 5 litre su harcanması gerektiğini biliyoruz. Organik pamuğu tercih ederek doğal kaynakları korumuş ve topraklarımızı zehirli maddelerden arındırmış oluyoruz. Bu nedenle hem organik hem de geri dönüşümlü pamuktan üretilen kumaşları artık ana koleksiyonumuzun içinde de değerlendirmeye başladık. Önümüzdeki dönemde çocuk ve aksesuar grubunda da daha fazla ekolojik ürünler hazırlayacağız.“ dedi.

DeFacto-atıkpetşişelertarafındanüretilentişört