Akıllı telefonlar 2,5 yılda bir değiştiriliyor

1251 Görüntüleme

Çağımız teknoloji çağı. Her geçen gün teknoloji ilerlerken birbirinden özel yeni teknoloji ürünleri tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Bu süreçte de tüketiciler hangi ürünü alacakları konusunda kararsız kalabiliyorlar. DORinsight’ın gerçekleştirdiği Teknoloji Araştırması’na göre, Türkiye’de akıllı telefonların değiştirilme sıklığı ortalama 2,5 yıl. Ayrıca her iki kişiden biri 4,5G kullanırken her üç kişiden ikisi ise müziği artık internetten dinliyor.

Kaç kişi katıldı?

Online olarak yapılan araştırmaya, A, B, C1, C2, D ve E sosyo-ekonomik segmentten 9 bin 519 kişi katıldı. Araştırma kapsamında, katılımcılara hangi teknolojik ürünleri ne sıklıkla kullandıkları, teknoloji ürünlerinde hangi markaları tercih ettikleri, nelere dikkat ettikleri ve ayırdıkları bütçe gibi sorular soruldu.

Hangi ürünler kullanılıyor?

Araştırmanın sonucu katılımcıların yüzde 95’inin akıllı telefon kullandığını ortaya koydu. Kadın-erkek oranlarına ve yaş dağılımına baktığımızda ise hemen hemen her yaş grubunun ve iki cinsiyetin de 10’da 9’unun akıllı telefon kullanıldığı da araştırmadan ortaya çıkan bir başka sonuç oldu.

Akıllı telefondan sonra en çok kullanılan diğer teknolojik ürünler ise, yüzde 89 oy oranı ile bilgisayar ve yüzde 60 oy oranı ile tablet oldu. Ankete katılanlar, bu ürünleri günde ortalama 7 saat kullanıyorlar.

2,5 yılda bir değiştiriliyor

Araştırmaya katılanların büyük bir kısmı akıllı telefonlarını ortalama 2,5 yılda bir değiştiriyor. Ayrıca katılımcıların yüzde 39’u akıllı telefonlarını her 2 yılda bir değiştiriyor. Geriye kalan katılımcıların yüzde 44’ü 3 yıldan sonra telefonlarını değiştirirken, yüzde 11’i ise her yıl değiştirdiğini belirtti. Telefonunu değiştirmeyen katılımcıların oranı ise yüzde 6’lar seviyesinde kaldı.

Yenilenen internet hızıyla beraber 4,5G’ye geçenlerin sayısı da oldukça arttı. Katılımcıların yüzde 49’u 4,5G’ye geçtiğini, yüzde 51’i de henüz geçmediğini belirtti.

Hangi ürün ne sıklıkta değiştiriliyor?

Akıllı telefon dışındaki teknolojik ürünlerin değişme sıklığı incelendiğinde ise ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Katılımcıların yüzde 23’ü ürünlerini her 3 yılda bir yüzde 19’u her 2 yılda bir, yüzde 43’ü 4 yıldan fazla bir süreden sonra yeni teknolojik ürünler satın alıp eskisini değiştirdiklerini dile getirdi.

İnternetten müzik

Katılımcıların yüzde 66’sı bilgisayarları aracılığıyla internet üzerinden ve müzik indirme sitelerinden müziklerini dinlemeyi tercih ettiğini belirtti. Geriye kalan katılımcıların yüzde 36’sının radyodan, yüzde 25’inin Spotify, Deezer gibi müzik uygulamalarından, yüzde 13’ünün de Apple Store’dan dinlediği tespit edildi. Çalışmada internet bağlantısında en çok tercih edilen marka yüzde 52 ile TTNET olurken, TTNET dışında en çok tercih edilen diğer markalar ise yüzde 18 ile Superonline ve yüzde 7 ile Uydunet oldu.

 tel

Dayanıklılık ve kalite aranıyor

Teknolojik ürünleri satın alırken tüketicilerin en çok dikkat ettiği unsurun ürünün dayanıklı ve kaliteli olduğuna dikkat etmesi olduğu ortaya çıktı. Tüketicilerin dikkat ettiği diğer unsurlar ise ürünün sahip olduğu işletim sistemi yüzde 13, marka bilinirliği yüzde 12 ve son teknoloji ürünü olması yüzde 11 olarak sıralandı. Hem akıllı telefonlarda hem de diğer teknoloji ürünlerinde Samsung markası yüzde 42 ile en çok tercih edilen marka olurken, ikinci sırada en çok tercih edilen marka ise yüzde 25 oy oranı ile Apple oldu.

Nereden alıyoruz?

Tüketicilerin teknolojik ürünlerini en çok satın aldığı yerlerin başında fiziksel teknoloji mağazaları yer alırken diğer tercihleri ise yüzde 57 oy oranı ile internet, yüzde 20 ile operatör bayileri ve yüzde 16 ile süpermarketler. Katılımcıların yarısından çoğunun bu ürünler için ayırdıkları yıllık bütçe ise 1.001 – 5.000 TL arasında olurken harcadıkları ortalama bütçenin ise 3.102 TL olduğu ortaya çıktı.

///