Plastik ambalajlardaki kodlar ne anlama geliyor?

5012 Görüntüleme

Yediğimiz yoğurttan içtiğimiz suya, süte, ayrana kadar beslenmemizin bir parçası olan bu ürünler özel ambalajlarında evlerimize giriyor. Bu ürünler sanayileşmenin bir parçası olan plastik, cam, karton gibi malzemelerden üretilen kaplarda sunuluyor. Plastik ambalajlar, hayatımızı kolaylaştırmanın yanı sıra ‘Sağlıklı mı?’ ‘Pet şişeler ve plastik kaplar ne kadar güvenilir?’ sorularını gündeme getiriyor. Kimimiz bu kapların sağlığımıza verdiği, verebileceği zararlardan habersiziz. Ancak kimi plastikler son derece masum. Bunu anlamanın yolu ise numaralarına bakmaktan geçiyor.

Plastikgiris

Bir kabın sağlıklı olup olmadığını  anlamak sanıldığı kadar da zor değil. Çünkü bu ürünlerin üreticileri bir takım kodlarla bu ürünlerin sağlığımıza veridiği, verebileceği zararı tüketicilere bildirmek zorundalar.

Peki biz bunu nasıl anlayacağız?
Marketlerden satın aldığımız bu hazır yiyeceklerin paketlendiği plastik kutuların altlarında yer alan numaralar bu ürünlerin sağlığımıza olan etkilerini ortaya koyuyor.
Bu numaraların ne anlama geldiğini hiç düşündünüz mü?
Bu numaraların bazıları zararsız bir maddeden yapıldığı anlamına gelirken, bazıları da sağlığa zararlı olan maddeler içerdiği konusunda uyarıyor. Uzmanlar hemen hergün kullandığımız plastik ambalajlı ürünleri satın alırken sadece son kullanma tarihine değil artık sağlığa zararlı olup olmadıklarına da bakılması konusunda uyarıyorlar.
Uzmanlar sağlığa zararlı (kansorojen) 3,6 ve 7 numaralı ürünlerden kesinlikle uzak durulması konusuna da dikkat çekiyorlar.

Plastik

Plastikte sağlık için en önemli tehlike Bisphenol A (BPA) denen madde oluyor. Bu madde polikarbonatı çok sert ve cam gibi parlak hale getirmek için kullanılıyor. Biberon ve bebek emzikleri alırken bu ürünün kullanılmadığı ürünlerden alınması konusunda uzmanlar uyarıyor.

Ambalaj

Plastiknedir
PLASTİK AMBALAJLARIN ALTINDAKİ NUMARALAR NE ANLAMA GELİYOR VE NERELERDE KULLANILIYOR?:

1 numara: PET veya PETE polietilen anlamına geliyor. Genelde su, iki litrelik alkolsüz içecekler ve yağların konduğu pet şişelerde kullanılıyor. Genelde tek kullanımlık ürünler için geçerli olan bu rün zararsız bir ürün.
2 numara: HDPE ve polietileni işaret ediyor. Genelde deterjan ambalajları ve pet sütlerde bulunuyor. Bu ürün de sağlığa zarar vermiyor.
3 numara: PVC polivenil klorid içeriyor. Streç folyo, dış mekan eşyaları, plastik zemin malzemesi, duş perdesi ve de plastik ambalajlarda kullanılıyor. Sağlığa zararlı olması nedeniyle yiyeceklerinizi folyoya sararken bir kere daha düşünmeniz öneriliyor.
4 numara: LDPE az yoğunluklu polietilendir. Kuru temizleme, çöp torbaları, yemek saklama kaplarında bulunuyor. Zararsızdır.
5 numara: PE Polietilen’in kısaltmasıdır. En güvenli plastik türü olarak kabul ediliyor. Bulaşık makinesinde yıkanabilir, mikrodalga fırında kullanılabilir.
6 numara: PS polistirendir. Yemek paketleri, plastik bardak ve tabaklar, kaşık gibi maddelerde kullanılıyor. Market etlerini satın alırken konulan plastik kaplar, köpük tabaklar ve fast food ürünlerin konulduğu tabaklarda kullanılan bu ürün sağlığa zararlıdır.
7 numara: Yemek saklama kapları ve bazı pet şişelerde bulunuyor. Kullanılması oldukça zararlıdır.

Zararlı-ve-Sağlıklı-Plastik-Türleri