Kız ve Erkek Odaları

2129 Görüntüleme

Çocuğunuzun odasını en iyi nasıl tasarlarsınız?

Çocuklarımız ailenin en önemli bireyleri. Onların mutluluğu ve huzuru için kullanışlı odalara sahip olmaları önemli. Ailemizin küçük bireylerinin mutluluğu ve huzuru için odalarının yer döşemesinden boya seçimine, aydınlatmasından yatak seçimine kadar birçok unsura önem vermek gerekiyor. Okul çağına gelen çocuklara keyifli bir çalışma mekanı yaratmak için de dekorasyonda nelere dikkat edilmeli?

Çocuğunuzun kişiliğini dikkate alın…

Büyüyüp gençliğe adım atan çocuklarınız kendilerine ait odalarını da şekillenen kişiliklerine uygun dekor etmek istiyorlar. Onların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurup  ders çalışmalarına engel olmayacak renklerde duvar kağıdı ya da boya seçmelerine izin verebilirsiniz. Örneğin sevdikleri fotoğrafları asmaları için panolar oluşturarak mutlu olmalarını sağlayabilirsiniz.

Kız için mi? Erkek için mi?

Genç odası dekorasyonunda çocuğun cinsiyeti de önem taşıyor. Genç kız odası dekore ederken kullandığınız renkler, objeler, mobilyalar farklı, genç erkek odasında kullanılan ürünler farklı olacaktır.

Ancak son yıllarda genç kızlarında erkeklerinde beğendiği veya iki cinsinde kullanabildiği unisex ürünlerin de yaygınlaştığı görülüyor.

Genç odasına uygun dekorasyon

Artık büyüyen ve okula başlayan çocuklarınızın odalarını tasarlarken de çocuk odası değil de genç odası dekore etmelisiniz.

Kız ya da erkek olsun çocuğunuzun zevkini ve tercihlerini göz önünde bulundurmadan bir oda dekore ederseniz büyük zaman geçirdikleri bu odadan zevk almak yerine nefret etmelerine neden olabilirsiniz! O nedenle onların fikirlerinden mutlaka yararlanmalısınız.

Tema seçerek fark yaratın!

Çocuğunuzun ilgi alanlarını belirleyerek bir tema seçmelisiniz. Böylece odayı farklılaştırıp çocuğunuza özel ir mekan yaratmış olursunuz. Bu seçimi çocuğunuzun fikirlerini alarak yaparsanız odada onun yaratıcılığını da kullanıp daha iyi ders çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun ya da çocuklarınızın tarzlarını göz önünde bulundurarak odaya bir tema da bulabilirsiniz. Doğa, sevdiği film, sinema, kitaplar, oyuncu, şarkıcı, oyunlar, hayvanlar, eğitim gibi birbirinden farklı temalar uygulamak mümkün.

Odayı kaç kişi paylaşacak?

Genç odası dekorasyonunda odada kalacak çocuk sayısı da seçimleri belirliyor. Çocuk tek mi kalacak yoksa kardeşiyle mi kalacak? Kişi sayısına göre odada kullanacağınız yataktan çalışma masasına kadar her detay farklı olacaktır.

Örneğin bir kardeş futbol severken diğeri bir müzik grubuna hayran olabilir. Bu da onların farklı ürünler tercihe etmesine neden olur. Genç kız ya da erkek fark etmez aynı odada kalırken onların kullandığı mobilyalar birbiriyle uyumlu olmalı…

Kardeşler aynı şeylerden hoşlanıyorlarsa, dekorasyonda her üründen iki tane almak yerine ortak kullanabilecekleri farklı iki ürün kullanabilirsiniz.

Rahat ve kullanışlı

Genç odası dekorasyonunda odanın kullanışlı ve rahat olması en önemli noktalardan biri. Peki odanın kullanışlı ve rahat olmasını nasıl sağlayacaksınız?

Rahatlık konusunda yatak , koltuk ve halı seçimi önemli. Günlük kullanımda çok yer kaplayan bu ürünleri seçerken rahatlık ve pratiklik ön planda tutulmalı.

Küçük odalarda az yer kaplayan ya da dikey olarak depolama olanağı sunan mobilyalar seçerek dekorasyonun kullanışlı olmasını sağlayabilirsiniz.

////