Karne ve Çocuk

1415 Görüntüleme

Uzun ve yorucu geçen bir eğitim yılının daha son günlerine gelmiş bulunuyoruz. Karne heyecanı hem çocuklarımız hem de ailelerimizi sarmış bulunmakta. Tabi FullSizeRenderkarne her çocuk için olumlu anlam taşımıyor bazı çocuklarımız için bu günler oldukça stresli ve kaygı verici geçmektedir. Peki Karne Bize Ne Anlatmaktadır. Karne öğrenci için o yılın bir göstergesidir. Çocuk yıl içinde farklı derslerde, farklı öğretmenlerle çalışmış değişik beceriler kazanmış bu becerilerini yapılan sınavlarda verilen ödevlerde, projelerde sergilemeye, öğretmenlerine anlatmaya çalışmıştır. Karnedeki notlar  bütün bu çalışmaların bir göstergesi olarak görünmekle birlikte aslında öyle değildir. Çocuğun okul yaşantısı ve öğrenme süreci sadece karnedeki notlarla değerlendirilmemelidir. Böyle bir değerlendirmede öğrenci velileri ister istemez notları başarı yada başarısızlık olarak algılama yanılgısına düşmektedir.

Durum böyle olduğunda karnesindeki notları iyi olan, takdir veya teşekkür alan çocuklar başarılı oldukları için mutlu çocuk. Karne notları kötü olan çocuklar ise başarısız ve mutsuz çocuk olarak karşımıza çıkmaktadır. Karne notları kötü olduğu için çocuğun korku ve kaygısı artmakta, aile üyeleriyle görüşmek istememekte hatta bezen evden kaçma davranışlarıyla karşılaşılabilmektedir.

Karne sadece çocuğun değil aslında bütün yıl çocuğunun eğitimini takip eden, onun başarılı olması için çaba gösteren veliler içinde kendi çabalarının ve emeklerinin karşılığı olarak algılanabilmektedir. Bazen veliler karnedeki notların kendilerine verildiğini hissedebilir böyle algılayabilirler. Karnedeki düşük notlar veliler içinde üzücü ve kaygı verici olabildiği gibi hayal kırıklığına neden olabilmektedir.  Başarılı karne ise veliler için yıl içinde gösterilen emeğin karşılığı olmakla birlikte bir gurur tablosuna dönüşebilir.

Peki Anne- Babalar ne yapmalı ?

Karnedeki notlar anne-babalara pek çok mesaj vermektedir bu mesajları iyi anlamak için çaba gösterilmelidir.

  • Çocuğun öğrenme sorunları mı var? Öğrenme bozuklukları (disleksi, dikkat eksikliği gibi) çocuğun Mental kapasitesi, uyum sorunları, duygusal sorunlar gibi
  • Anne baba tutumları; tutarsız aile tutumu, baskıcı yada tavizkar aile tutumu
  • Okul ile ilgili nedenler; çocuğun okulunu, öğretmenini veya sınıfını sevmemesi. Bu ortamlarda bulunmaktan keyif almaması gibi.

Çocuğun başarısızlık nedenleri anlaşıldıktan sonra nasıl bir yol izlenmeli?

  • Öncelikle karne alan çocuğun duygularını anlamak, onun nasıl hissettiğini öğrenmek gerekir. Unutmayın ki çocuğunuzda yaşanan durumun farkındadır.
  • Çocukla iletişim kurarken beden dilinize dikkat edin. Sözel mesajlarınızla beden diliniz çelişmeden iletişim kurmaya özen gösterin.
  • Karnedeki not çocuğun o ders için yıl içindeki performansının öğretmeni tarafından değerlendirilmesidir. Çocuğun diğer alanlardaki performansının göstergesi olamaz. Çocuk matematikte başarısız olabilir ama müzik ve spor alanlarında başarılıdır. Çocuğun kötü bir karnesinin olması onun hayatta hep başarısız olacağı anlamına gelmediğini unutmamalısınız.
  • Çocuğunuzla ilgili beklentilerinizi oluştururken gerçekçi olmalısınız; çocuğun gelişim düzeyini, öğrenme kapasitesini, ilgi ve yeteneklerini gözardı etmemek gerekir.
  • Çocuğunuza kızıp, bağırmayın ona ceza vermeyin. Onu suçlayarak diğer çocuklarla kıyaslamayın. Bu durum onun benlik algısının ve özgüveninin olumsuz etkilenmesine neden olacaktır. Ona anlayışla ve sevgiyle yaklaşarak başarılı olmasında destek olabileceğinizi, onu her koşulda sevdiğiniz belirtiniz.
  • Çocuğunuzu kendisini iyi hissettiği ve başarılı olduğu etkinlikleri yapmaya teşvik ederek. Başarı duygusunu hissetmesini sağlayınız.
  • Bütün bunlara rağmen çocuğunuzla iletişim problemleri yaşıyorsanız ve kendinizi yetersiz hissediyorsanız okulunuz rehberlik servisinden veya bir uzamandan destek alabilirsiniz.

 

Bülent GÖKMEN

Psikolojik Danışman