Evleriniz Feng Shui ile daha huzurlu…

646 Görüntüleme

Evlerimizin huzurunda yapılan dekorasyon da oldukça etkili. Yoğun bir günün ardından sığındığınız evinizi Feng Shui’ye göre dekore ederek yatak odasından salona, çocuk odasına kadar huzurlu bir eve sahip olabilirsiniz…

Aktif enerji sağlayın

Evinizin en çok kullanılan yeri olan oturma odasında aktif bir enerji sağlamak için sarı, turuncu gibi sıcak renkler kullanılmalı. Kırmızı renk oturma odalarında çok yoğun kullanılırsa, ciddi tartışmalara ve aile bireyleri arasında sorunlara sebep olabilir.

Enerji rahat dolaşsın

Evdeki enerjinin rahat dolaşabilmesi, mekanın daha rahat hale gelmesi için eşyaların birbirinden ayrık tutulması gerekir. Çok yoğun çalışıyorsak, eve gelip dinlenmek istiyorsak pastel renkler seçilmeli. Evde çok neşeli bir ortam yaratmak için de sıcak renkler kullanılmalı.

Yatak odasının konumu iyi seçilmeli

Uyuyup dinlendiğimiz yer olan yatak odası,  evin huzur alanı olarak kabul edilen arka tarafında ve geniş bir oda olmalıdır. Egzersiz aleti, masa, bilgisayar ve diğer ‘aktif’’ eşyalardan arındırılmalı. Bunları odanızda tutmanız gerekiyorsa yatağınızdan uzağa koyun, kullanmadığınızda üzerini örtün.

Yatağınız kapıyı görmeli

Yatağınızı, kapıyı görecek şekilde yerleştirip sakin bir alana sahip olun. Ayrıca yatağınızı cereyanlı ve sakin olmayan cam önüne koymayın.

Sivri köşeleri olmayan, rahat mobilyalar seçin. Yatağınızın altındaki her şeyi kaldırın. Yatağınızın altındaki şeylerin ch’ileri (tüm canlıların içindeki evrensel yaşam gücü) bütün gece sizi etkiler.

Sıcak ve romantik hale getirin…

Sıcak ve romantik bir yer haline getirmek için sıcak renkler, romantik müzikler, yumuşak çarşaflar ve kokulu mumlar kullanın. Yatağın iki yanına geniş ve çekici komodinler koyun.

Feng1

Çocuklarınıza da huzur

Odayı huzurlu, sıcak pastel renklerde boyayıp huzurlu, sakin ve uyumaya uygun bir mekan yaratın. Geceleri aksiyon figürlü oyuncakları ortadan kaldırın. Aile resimlerinizi odaya koyup güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Rahat uyuyabilmesi için uyurken, odadaki aynaları örtün. Aynalar odayı uyanık tutarlar…

Çocuklarınız aynı odayı paylaşıyorlarsa, dolap, masa ya da raf gibi her biri için ayrı bir noktayı dekore edin. Böylece çocuklarınızın ch’ilerini belirlemelerini, ve başkalarının alanlarına saygı göstermeyi öğrenmelerini sağlarsınız.

Bekarlar pelüş oyuncakları yatağınızdan atın!

Yatağın dolu olduğu izlenimini veren peluş oyuncaklardan, bebeklerden ve egzersiz yastıklarından kurtulun. Yalnızlığı simgeleyen sanat eserlerini odanızda tutmayın. Bunların yerine çiftleri, çiçekleri ve çoklu şeyleri temsil eden sanat eserlerini asın.

Aşk ve evlilik alanına dikkat…

Mum, vazo ve kitapları çiftler halinde odanızın sağ uzak bir köşesine koyun. Bu alan, odanızdaki aşk ve evlilik alanıdır. Yatağınızın iki yanına da komodin ve lambalar koyarak odayı biriyle paylaşıyormuş gibi yapın…

Misafir odasının kapısı açık dursun

Misafir odasını diğer odalarınız gibi rahat, sıcak ve güzel yapın. Bu odayı hep açık bırakın, arada bir ziyaret edip camlarını açın. Odanın kullanılmayan eşya deposuna dönüşmesine izin vermeyin ve düzenli olarak temizleyin.

Yukarıda bahsettiğimiz hususları dekorasyonunuza uygulayınca, evinizin nasıl daha sakinleştirici, huzur verici ve mutlu edici bir hale dönüştüğünü göreceksiniz…

////